آموزشگاه بهداشت پیام سلامت

آستیگماتیسم

در جلوترین قسمت چشم، بافت شفاف و نیمکره شکلی وجود دارد که به آن قرنیه گفته می شود. نور در هنگام عبور از قرنیه می شکند و وارد چشم می شود. اگر قرنیه از حالت کروی خود خارج شود، به این حالت آستیگماتیسم می گویند. همانند توپ فوتبالی که از دو سو کمی فشرده می شود، در نتیجه نوری که از قرنیه آستیگمات می گذرد به طرز صحیحی روی شبکیه نمی افتد و باعث تاری تصاویر می شود. تصویر سمت چپ شکل زیر نشان دهنده چشم سالم و تصویر سمت راست نشان دهنده یک چشم آستیگمات است.

علل ایجاد آستیگماتیستم :

فشارپلک روی قرنیه و ضربات و صدمات بر قرنیه ممکن است سبب بروز آستیگماتیسم شود. ولی در اغلب موارد آستیگماتیسم ریشه ارثی دارد.

علائم آستیگماتیسم:

افرادی که نمره آستیگماتیسم آنها بالا است اغلب از تاری دید و تغییر شکل اشیا شکایت دارند. مبتلایان به درجات خفیف این بیماری اغلب مشکل بینایی ندارند ولی ممکن است از خستگی و احساس ناراحتی در چشم ها و سردرد شکایت داشته باشند.

آیا آستیگمات ها باید همیشه عینک بزنند؟

در نمره های متوسط و بالا، برای دید بهتر و راحت تر لازم است که فرد از عینک استفاده کند ولی در نمره های کم و در صورت ناراحتی فرد یا بر اساس نیازهای شغلی با مشورت پزشک عینک تجویز خواهد شد.

آیا مقدار آستیگماتیسم به مرور  زمان تغییر می کند؟

مقدار آستیگماتیسم و محور آن ممکن است به آهستگی تغییر کند. معاینه های مکرر و منظم کمک می کند که در همه حال بینایی کامل و دقیقی داشته باشید.

 تست آستیگماتیسم:

در صورتی که می خواهید بدانید آستیگماتیسم دارید یا خیر به تصویر زیر نگاه کنید. افرادی که دارای چشم آستیگمات باشند برخی از خطوط تصویر را تار و برخی دیگر را به درستی می بینند.

 

 

اطلاعات تماس

آموزشگاه بهداشت اصناف پیام سلامت

آدرس: تهران - خیابان آزادی - انتهای خیابان جیحون - ابتدای خیابان رنجبر - پلاک 39

تلفن: 02155759656

همراه: 09122150626

نماد اعتماد

logo-samandehi نمایش مجوز فعالیت